Pandemia nauczyła nas nowego sposobu spędzania wolnego czasu. Doceniliśmy to, co nasze, aktualne jak nigdy dotąd stało się staropolskie przysłowie ,,Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Nigdy nie dajmy sobie wmówić, że Polska jest nudna i nieciekawa, dowodem na to są choćby Kaszuby. Przedziwny region z 7 stolicami i niedookreślonymi granicami, o co od lat toczy się spór. Wyszczególniłam dla Was kaszubski szlak czterech krain i opisałam kilka mniej znanych, a uroczych miejsc, do których warto się wybrać. Należą do nich: północna Norda, środkowa Szwajcaria Kaszubska, południowo-wschodnie Gochy i południowe Zabory.
Norda śladami nadmorskich Kaszubów
Norda, czyli Kaszuby Północne to kraina kojarząca się z morzem, wielkimi piaszczystymi plażami, latarniami morskimi, przedwojennymi dworami oraz rybackimi portami. Turyści przybywają tutaj głównie na nadmarski wypoczynek, ale ten podregion daje nam o wiele więcej. Na weekendowy wypad polecam miejsca mniej znane, a niesamowicie piękne. Co warto tu zobaczyć?
Mechelinki i Rezerwat Beka
Jedna z najstarszych wsi rybackich po dziś dzień zamieszkują ją rdzenni Kaszubi zajmujący się rybołówstwem. Rybacka plaża została w ostatnich latach pięknie zagospodarowana, czeka tam na Was spacerowe molo z widokiem na Kępę Oksywską i torpedowanie Tkacz, ścieżka dydaktyczna, mały plac zabaw, rybacka plaża i punkty małej gastronomi. Po nadmorskim spacerze można wybrać się nieopodal do rezerwatu Beka, aby po obcować z naturą i posłuchać rzadkiego gatunku ptaków.
Poznaj 5 mitów na temat Kaszub.
Dębki ujście Piaśnicy
Moje ulubione miejsce nadmorskiego wypoczynku. Plaża przypomina białą mąkę, a wpadająca do morza rzeka czyni to miejsce niesamowicie malowniczym. Mimo ogromnej liczby turystów w sezonie można znaleźć, kawałek cichej enklawy wśród nadmorskich lasów i wydm tylko dla siebie. Przyjeżdżam tu, co roku.
Nadole, Jezioro Żarnowieckie i Gniewino
Wybierając się w te strony, można w jeden dzień obejrzeć trzy wspaniałe atrakcje. Zaczynamy od Nadola, miejsca, w którym znajdziecie oryginalna XIX wieczną zagrodę chłopską. Niedaleko zagrody znajduje się przystań, z której można wypłynąć łodzią pasażerską w rejs po malowniczym Jeziorze Żarnowieckim. Na sam koniec wycieczki warto odwiedzić kompleks rekreacyjny Kaszubskie Oko w Gniewinie, czeka tam na Was 44-metrowa wieża widokowa z windą. Na terenie kompleksu znajdziecie również, ogromne figury Stolemów (kaszubskich olbrzymów) i dinozaurów (wiem, dzieci je kochają), punkty gastronomiczne, park linowy, place zabaw, ściankę wspinaczkową, a nawet naziemne szachy.
Po więcej atrakcji zapraszam na stronę Stowarzyszenia Kaszuby Północne.
Magiczna Szwajcaria Kaszubska
Doceniona już na początku XX wieku przez Aleksandra Majkowskiego malownicza Szwajcaria Kaszubska, została ujęta w jego przewodniku „Zdroje Raduni. Przewodnik po Szwajcaryi Kaszubskiej”. Tutaj naprawdę można poczuć magię: błękitne jeziora, zielone pola i lasy, przecinane wstęgami rzek, a nawet szczyty górskie. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Od sportów wodnych, liczne trasy rowerowe, po miejsca przepełnione tajemniczą mocą, albo tak urokliwe, że nie sposób oderwać od nich oczu.
Dwór Wybickich Sikorzyno
Nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli dworu – rodziny Sikorskich, poprzez koligacje rodzinne był też w posiadaniu Wybickich. Z biegiem lat podupadł, potem często zmieniał właścicieli, w jego wnętrzu mieściła się m.in. gorzelnia, szkoła i sklep. Budynek dworu i jego obejście uratował konserwator zabytków. Wrażenie robi zarówno wnętrze dworu, gdzie znajduje się m.in. buduar, pokój pana, czy bawialnia, jak i przepiękny ogród oraz herbaciarnia. Dwór polecam wszystkim niedowiarkom, którzy uważają, że Kaszubi nigdy nie mieli szlachty.
Poznaj Kaszubskie wierzenia i obyczaje
Most w Rutkach
Malowniczo położony XIX wieczny most kolejowy łączący dwa brzegi kaszubskiej rzeki Raduni, a raczej jej rozlewisko, które powstało po wybudowaniu w 1913 roku elektrowni wodnej Rutki. Skrywa w sobie niejedną tajemnicę i ma ciekawą konstrukcję. Niegdyś łączył trasę kolejową Kartuzy-Pruszcz Gdański. Posiada odwrócone przęsła, kiedyś wsparty był na ceglanych kolumnach, które dodawały mu charakteru. Pod koniec II wojny światowej został wysadzony, podczas przeprawy wagonów wypełnionych amunicją, transportowany był ponoć nawet czołg. Do dnia dzisiejszego trwają spory, kto go wysadził i gdzie znajdują się zatopione wagony. Odwiedziny mostu można połączyć z wycieczką Jarem Raduni, ale zabierzcie dobre buty, bo na trasie jest jak w górach.
Wiatrakcje
Punkt widokowy Góra Sobótka (300 m n.p.m) w Ręboszewie, z którego rozpościera się wspaniały widok na jezioro Brodno Małe i Kłodno od niedawna na jego szczycie znajduje się, również wiatrak typu koźlak. Właściciel tego miejsca sprowadził go z Wielkopolski na Kaszuby. W jego wnętrzu mieści się kawiarenka, sklep z pamiątkami i apartament na poddaszu. Na zewnątrz mamy przepiękne miejsce piknikowe z ławeczkami i placem zabaw. Widoki są niesamowite, możecie tutaj zrealizować dawno odkładaną sesję zdjęciową, warto!Więcej atrakcji znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Turystyczne Kaszuby.
Gdzie są Gochy?
Kraina w Polsce kompletnie nieznana, a to część Kaszub. Zamieszkuje ją ludność kaszubska z zupełnie odrębną kulturą i gwarą odróżniającą ją od innych grup Kaszubów. Porośnięta niemal w całości lasami, przecinana od czasu do czasu polanami przypominającymi soczyście zielone łąki Nowej Zelandii. Jak na grzyby to tylko tam. Co warto zobaczyć?
Wioska Gotów w Piasznie
Gdzieś pomiędzy polami lasami i dolinami, pewien kaszubski rolnik w latach 90-tych odnalazł na swojej ziemi „kamienne kręgi”. Zaprosił archeologów, żeby zbadali o, co tu chodzi i okazało się, że zamieszkiwali tutaj potomkowie Gotów. Właściciel posiadłości nie czekał długo i stworzył prawdziwą prehistoryczną wioskę. Te zaledwie kilka chatek i zwodzony most przenoszą nas w pradawne czasy naszych przodków. Obok znajduje się 20-metrowa wieża widokowa. Pod wieżą organizowane są liczne imprezy plenerowe np. wspólne wypiekanie chleba lub Zlot Czarownic. Prawdopodobnie na tej górze kiedyś się spotykały, dlatego czuje się tam tak dobrze.
Hamer Młyn
To zarówno nazwa młynu, który kiedyś był kuźnią, a teraz jest tartakiem, jak i nazwa miejscowości, w której się znajduje. Hamer od niemieckiego młot był zasilany siłą rzeki Kłonecznica i tworzył kuźnię. Wyroby kuźnicze rzekami: Kłonecznicą, Wdą, Brdą i na końcu Wisłą trafiały aż do Gdańska. Po kuźnicy nie ma już śladu za to na miejscu, znajduje się XVIII wieczny młyn. Po zniszczeniach wojennych 1945 roku i odbudowie nadal jest w rękach prywatnych. Obecnie pełni rolę tartaku. Ciekawostką jest fakt, iż młyn od XVIII wieku pozostaje w rękach tego samego rodu. Własność przetrwała wojny, pożogi i nacjonalizację. Zaprosiłam tam męża na randkę w pokrzywy.
Z ziemi Zaborskiej do Polski
Kaszuby to nie tylko morze, jeziora i rzeki to także bardzo gęste bory i lasy, w skład którego wchodzą Bory Tucholskie, a za nimi interesująca kraina zwana Zaborami. Tam znajdziecie ukojenie od zgiełku ludzi i prawdziwe obcowanie z naturą. Zaborski Park Krajobrazowy zaskoczy Was niezliczoną liczbą rezerwatów, krystalicznie czystych jezior i malowniczymi wioseczkami. Gdzie czeka na Was niejedna dobrze zachowana checz, drewniany kościółek, a nawet czynny młyn. Na rower, kajak czy żagle tylko tam. Co warto przy okazji zobaczyć?
Skansen twórczości Józefa Chełmowskiego w Brusach Jaglich
Maleńki kawałek za Brusami stoi niepozorna kaszubska chatka, a obok niej miejsce pełne koloru ciepła i zgody z naturą. Józef Chełmowski człowiek wielu talentów: malarz rzeźbiarz, wynalazca i filozof, pozostawił po sobie przepiękny ogród. W nim kilka wynalazków kolekcję ręcznie wykonanych uli oraz różnego rodzaju rzeźb. Wewnątrz jego rodzinnego domu można zobaczyć obrazy, a nawet zakupić płaskorzeźby, szopki bożonarodzeniowe oraz liczne grafiki. Moim nabytkiem z tego miejsca są świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego.
Leśno
Malowniczo położona miejscowość pomiędzy dwoma jeziorami połączonymi rzeką Zbrzycą. Jest to teren zaborskiego parku krajobrazowego, gdzie można znaleźć liczne, dalekie od wielkiego ruchu trasy rowerowe. Nad wsią góruje drewniana wieża XVIII w. kościółka wpisana na listę unikatowych miejsc UNESCO. Tereny te zamieszkiwali skandynawscy Goci, zostało po nich cmentarzysko obecnie rezerwat archeologiczny. Jak jestem w okolicy, zawsze się tam zatrzymuje i wcinam lody na pomoście, podziwiając widoki.
Dywan
Przepiękna miejscowość położona nad malowniczą rzeką Zbrzycą przy jeziorze Dywańskim o interesującej historii. Swoją intrygującą nazwę zawdzięcza szlachcicowi o takim właśnie nazwisku. Częścią tego dawnego majątku jest odrestaurowany młyn wodny, który 15 lat temu postanowił uratować od zniszczenia jego obecny właściciel. Można tutaj zarezerwować sobie nocleg, albo wypić kawkę napawając się przepięknymi widokami. Tutaj napotkacie niezliczone tabuny par młodych, które często wybierają sobie to miejsce na plener zdjęciowy. Nie dziwię się.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kaszub? Zapraszam na bloga i moje media społecznościowe. Obserwuj mnie.
Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę.