Gdańsk to miasto wielu tajemnic i charakterów. Tutaj od wieków ścierają się różne kultury i narodowości. Żyją tu ludzie pochodzący z różnych stron świata. Mówiący różnymi językami i wyznający różne religie. W całej tej różnorodności przeplatają się trzy kultury: polska, niemiecka i kaszubska. Polacy i Niemcy to narody, dobrze nam znane, ale wielu z nas zastanawia się, kim właściwie są Kaszubi? Zapraszam Was na wycieczkę z Visit Gdańsk szlakiem kaszubskich legend. Podążając ich gdańskimi ścieżkami, lepiej ich poznacie.

Jak powstał Gdańsk?

,,Dawno, dawno temu na wzniesieniu górującym nad Bałtykiem stał drewniany gród, jego właścicielem był okrutny Hagel, który bardzo źle traktował swoich poddanych. Jedynym promykiem tego mrocznego miejsca była jego córka Raja. Dziewczyna o złotym sercu, która wbrew ojcu pomagała okolicznej kaszubskiej ludności. Podczas jednej z wypraw nad morze, poznała kaszubskiego rybaka Dana i zakochała się w nim. Przez jakiś czas w obawie przed ojcem, spotykała się potajemnie ze swoim ukochanym. Gdy zły Hagel się o tym dowiedział, kazał pozbyć się Dana raz na zawsze, ale trafił na Kaszuba i jego rybacką brać, a z nimi się nie zadziera. Doszło do potwornej wojny, w efekcie której pożar strawił gród, a Hagel zginął. Na zgliszczach tej mrocznej warowni Raja i Dan założyli nową osadę zwaną Danzig (Gdańsk).”

Hagelsberg obecnie nosi nazwę Góry Gradowej i od wielu lat ze względów strategicznych pełniła funkcję obronną miasta. Fortyfikację zbudowali gdańszczanie już za czasów I Rzeczpospolitej, Francuzi dobudowali zaledwie jeden obiekt. Całość w XIX wieku przebudowali Prusacy.

Znajdziesz tutaj:

Poznaj 5 mitów na temat Kaszub.

Starooruńskie tajemnice

,,Dawno, dawno temu na oruńskie wzgórze przybywali pradawni Kaszubi z odległych miejsc: Morzanie z Nordy, Krebanie z Zaborów i Rebocy z środkowej części Kaszub. Składali oni swe dary, by wypędzić złe moce. Zaburzył im ten rytuał zły Stolem (kaszubski olbrzym), który zadomowił się w tym miejscu, zawładnął kaszubską ludnością i nękał ją przez kilka lat. Był on okrutnie leniwy i wymagał od Kaszubów, aby go doglądali i karmili. Pewnego dnia Kaszubi się zbuntowali i podali mu magiczny napar, który go zmorzył. Podczas jego drzemki obwiązali go mocnym powrozem, a potem ich tajemne moce spowodowały, że nagle znikł.”

Wiele lat temu w tym miejscu powstał Zbiornik Wody Stara Orunia. Poniżej utworzono piękny park z dworkiem myśliwskim należącym do patrycjuszy gdańskich. Podczas wojen napoleońskich miejsce to zostało zdewastowane. Odbudował je bogaty gdański kupiec i armator Fryderyk Hoene. Jego córka Emilia przekazała go na początku XX w. miastu i od tej pory mamy wspaniały Park Oruński. Poznaj Gdańsk szlakiem kaszubskich legend.

Znajdziesz tutaj:

Kim była wodnica Odmiana?

,,Niegdyś na cyplu Jeziora Otomińskiego znajdował się gród zamieszkały przez dzielnego kaszubskiego rycerza, Otomina, który rzadko opuszczał swój dom. Powodem była miłości do wodnicy Odmiany, istoty nie z tego świata, która ukazywała się mu tylko tam. Pewnego dnia wezwał go do siebie gdański książę Świętopełk. Otomin nie miał wyjścia, z bolącym sercem musiał opuścić swój gród i udać się do Gdańska. Przed wyjazdem, Odmiana poprosiła go, aby podczas wizyty pod żadnym pozorem nie opowiadał nikomu o ich znajomości. Podczas wieczerzy, Otomin został zmuszony do złamania przysięgi. Książę Świętopełk chciał wydać mu swoją najmłodszą córkę za żonę, a on nie mógł tej próby wypełnić. Opowiedział mu o swojej miłości. Wówczas Odmiana zniknęła na zawsze w odmętach jeziora, a wraz z nią zdesperowany Otomin. Pozostał po tej pięknej miłosnej historii jedynie gród na cyplu jeziora Otomińskiego.”

Na półwyspie Jeziora Otomińskiego do dzisiaj zachowały się wyraźne ślady pozostałości po grodzisku (ślady po fosach i 3-metrowych wałach), które świadczą o jego istnieniu w czasach narodzin państwa polskiego.

Znajdziesz tutaj:

  • Jezioro z licznymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi
  • Ostoję dla wędkarzy
  • Półwysep ze śladami dawnego średniowiecznego grodu
  • Instagramową huśtawkę nad jeziorem
  • Hotel Otomin z restauracją

Słyszałeś o Kaszubach nieoczywistych?

Elfi śpiew

,,Dawno, dawno temu, pewien kaszubski rolnik zabłądził w Lasach Oliwskich, jadąc na targ wozem wypełnionym po brzegi swoimi tegorocznymi plonami. Powodem była gęsta jak mleko mgła. Kaszub zupełnie stracił orientację i był już zrezygnowany. W efekcie czego zatrzymał się i chciał poczekać, aż mgła opadnie. Nagle usłyszał przepiękny śpiew, skierował się w jego stronę. Za wzniesieniem, ukazał mu się strumyk, a w nim kąpały się przepiękne Wodnice. Kaszubskie zjawy, które były bardzo kapryśne. Przezorny Kaszub nie przeszkadzał w ich kąpieli. Docierając do stawu, ujrzał dwór i odkrył, gdzie się znajduje. Po dziś dzień w magicznej dolinie słychać elfi śpiew wodnic, które uratowały kaszubskiego rolnika od głodu i tułaczki.”

Dolina Elfów jest nazwą nadaną przez poetów i pisarzy na przełomie XIX i XX wieku, chcieli oni tchnąć romantycznego ducha w zakamarki Lasów Oliwskich, które tłumnie odwiedzali wówczas letnicy. Niedaleko,  przy Dworze I Montbrillant, znajduje się jedno z najstarszych drzew w tych lasach, dąb szypułkowy mający 500 lat. Ulica Polanki była głównym traktem prowadzącym z Gdańska przez Wrzeszcz do Oliwy. W XVII wieku, na dzierżawionych od klasztoru gruntach postawiono siedem, rezydencji, jakich gdańscy patrycjusze mieli wiele na przedmieściach. 

Znajdziesz tutaj:

  • Dolinę Elfów z górą Pawełek
  • Leśne ścieżki spacerowe
  • Punkt widokowy nr 1
  • Dwór I Montbrillant

Odwiedź Kaszuby szlakiem czterech krain.

Kim był chłopiec z blaszanym bębenkiem?

„Pewien chłopiec w wieku 3 lat postanowił sobie, że nie będzie rósł, a z innymi będzie się komunikował tylko za pomocą blaszanego bębenka. Powodem jego decyzji, był dylemat, nie wiedział kim, jest: Polakiem, Niemcem, czy Kaszubem? Te trzy kultury ścierały się w Wolnym Mieście Gdańsku i każda z nich uważała, że to miasto należy do niej. Szukając swojej tożsamości, opowiada o trudnej historii mieszkańców międzywojennego Gdańska, którzy często tak jak on stawali przed tym trudnym dylematem, a byli zwyczajnie Gdańszczanami.”

Günter Grass niemiecki artysta: pisarz, grafik, rzeźbiarz, malarz. Urodził się w 1927 roku we Wrzeszczu. Pochodził z kaszubsko-niemieckiej rodziny. Wzrastał w trudnych czasach rodzącego się nazizmu i II Wojny Światowej. Jako jeden z pierwszych pisarzy poruszył temat nazizmu i jego konsekwencji, za co otrzymał nagrodę Nobla.

Znajdziesz tutaj:

Gdańsk to miasto, którego historia wiąże się z pradawnym słowiańskim ludem-Kaszubami, którzy od wieków trwają na pomorskich ziemiach. Zainspiruj się i podążaj szlakiem ich wspaniałych legend.

Gdańsk Szlakiem Kaszubskich legend powstał przy współpracy z Visit Gdańsk.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kaszub? Zapraszam na bloga i moje media społecznościowe.
Obserwuj mnie. A może masz ochotę wesprzeć moją działalność? To postaw mi wirtualną kawę.