Jednym z najpiękniej położonych miejsc w Polsce jest Szwajcaria Kaszubska. Istnieje tu szlak krajobrazowy, który można pokonać samochodem, a który oferuje wspaniałe widoki. Droga Kaszubska, wytyczona w latach 60 – tych minionego wieku, zapewni niezapomniane przeżycia. Rozpoczyna się we wsi Garcz, a kończy w pobliżu szczytu Wieżyca. Trasa ta liczy 23 kilometry i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Nie bez przyczyny stała się ona szlakiem krajobrazowym i to dla odmiany samochodowym.

Droga Kaszubska przebiega pomiędzy jeziorami, zalesionymi zboczami Szwajcarii Kaszubskiej i z tej perspektywy widać ją najlepiej. O każdej porze roku prezentuje się okazale, jednak w okresie jesienno-zimowym warto wcześniej zaopatrzyć się w opony zimowe. Można ją pokonać, także rowerem i pieszo, ale z powodu ruchliwej drogi i braku pobocza nie polecam.

Atrakcje Drogi Kaszubskiej

Przy sprzyjającej pogodzie warto podczas przejażdżki zaplanować sobie kilka postojów. Na trasie szlaku mijamy, aż 7 malowniczo położonych punktów widokowych, młyn wodny oraz 6 połączonych ze sobą jezior. Stanowią ona część tzw. kołka jezior Raduńskich.

Chmielno

Pierwszy przystanek można zrobić w Chmielnie, gdzie warto udać się na niedawno utworzony Park Kamienny. Położony na zboczu góry i rozpościera się z niego wspaniały widok na Jezioro Kłodno. Można także zwiedzić Chmielno, które ma do zaoferowania sporo atrakcji m. in. 120-letnie Muzeum Ceramiki Necla, ślady średniowiecznego Grodziska, Ławkę Przyjaźni, Galerię Kaszubski Róg. Poza tym można tutaj także smacznie zjeść.

W drodze do kolejnego punktu widokowego mijamy Młyn Wodny w Chmielonku. Można go zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się z jego właścicielem. Teraz zmierzamy do stosunkowo niedawno powstałego punktu widokowego Tamowa Góra. Sam punkt widokowy znany już był w 1913 roku. Opisał go Aleksander Majkowski w swoim słynnym przewodniku ,,Zdroje Raduni”, wówczas stało tam schronisko. Po wojnie teren ten był długo prywatny, dopiero od niedawna został zagospodarowany i udostępniony zwiedzającym. Na szczyt prowadzi droga dydaktyczna oznaczona znakiem z sową, ale zaparkować tam za bardzo nie ma gdzie. Tylko w szczerym polu, dlatego w dżdżyste i bardzo ośnieżone dni nie polecam wjazdu samochodem pod punkt widokowy.

Kawałek dalej wita nas wiatrak typu koźlak, a wraz z nim kolejny punkt widokowy Wiatrakcje. To już bardzo komercyjne miejsce przeznaczone na piknikowanie, a nawet nocleg. Znajdziemy tu kilka domków, sezonowy sklepik w wiatraku oraz plac zabaw o cudownym widoku nie wspomnę. Zaparkować można przy samym wiatraku lub w niesprzyjające pogodowo dni, trochę niżej. 

Słyszałeś o >>> Kaszubach nieoczywistych

Udajemy się trochę dalej na jeden ze słynniejszych punktów widokowych na Kaszubach, jest nim Złota Góra. Tutaj poza przepięknym widokiem między innymi na szczyt Wieżyca znajdziemy pomnik poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Walczącej podczas II Wojny Światowej z niemieckim okupantem. Co roku latem organizowana jest tutaj impreza plenerowa Truskawkobranie oraz regaty na Jeziorze Brodno Górne.

Ostrzyce

Kolejnym punktem postojowym będą Ostrzyce. Najsłynniejsza wieś letniskowa Szwajcarii Kaszubskiej z jednym z najstarszych punktów widokowych na tej trasie Jastrzębia Góra. Widok z tego punktu przez wysokie drzewa jest niewielki. Dlatego polecam udać się tam poza sezonem, gdy na drzewach nie ma liści. Znajduje się tam, także diabelski kamień, których na Kaszubach jest nie mało. Przy okazji można wybrać się na spacer Szlakiem Kaszubskich Legend. Jedna z nich o Radunicy opisana jest na muralu pod mostem. 

Poznaj>>> Kaszuby szlakiem dworów i pałaców.

Dalej Droga Kaszubska prowadzi nas na najwyższy szczyt na pojezierzu europejskim Wieżyca (329 m n.p.m.). Zanim jednak tam dotrzemy, możemy zatrzymać się w Stadninie Koni Kolano. Tam niedawno wybudowano punkt widokowy Pawłowa Góra z przepięknym widokiem na Jezioro Ostrzyckie oraz pastwisko. 

Wycieczkę kończymy we Wieżycy (329 m n.p.m.), gdzie od 1997 roku zaprasza nas 35-metrowa wieża widokowa. Rozpościera się z niej widok na Szwajcarię Kaszubską w pełnej krasie, a przy dobrych wiatrach nawet i na Morze Bałtyckie. Wejście na wieżę jest płatne parking nieopodal także.

Restauracje Drogi Kaszubskiej

Przy niesprzyjającej pogodzie Drogę Kaszubską możemy pokonać, umilając sobie podróż, smakując kaszubskie potrawy. Na trasie mamy sporo kultowych restauracji i knajpek, serwujących tradycyjne kaszubskie dania i nie tylko. Dodatkowym bonusem są przepiękne widoki, gdyż każda z nich jest malowniczo położona.

Poznaj >>> 5 mitów na temat Kaszub.

Szczególnie polecam zrazy w Krzewim Rogu (Garcz), grucholce w Checzy u Kaszebe (Chmielno), czerninę w Modrej Sobótce (Ręboszewo). Warto też spróbować zapiekanego ziemniaka w Restauracji u Stolema (Ostrzyce), a w sezonie świeżutką sielawę w Smażalni Ryb u Edzia.

Metod zwiedzania pokonywania Drogi Kaszubskiej jest sporo, a jej konfiguracje i wybór należy do Was.