Nasz region od lat słynie z największej dzietności w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że powstało tu wiele ciekawych miejsc z myślą o najmłodszych. Tylko, gdzie wybrać się na Kaszuby z dzieckiem, aby i rodzic, i jego pociecha znalazły coś dla siebie? Na szczęście jest kilka nieoczywistych miejsc, które edukują poprzez zabawę i co ważne łączą pokolenia. Poznaj kilka moich ulubionych miejsc, udowodnię Ci, że Kaszuby z dzieckiem to dobry plan.

Najlepszy przyjaciel, zwierzak

Nie jest tajemnicą, że najlepszym przyjacielem dla dzieci są zwierzęta. Jest między nimi jakaś tajemnicza więź, która sprawia, że rozumieją się bez słów. Dlatego czas spędzony wśród zwierząt wycisza i niezmiernie cieszy, a szczególnie gdy możemy je sami dotknąć lub nakarmić. Takich miejsc na Kaszubach jest na szczęście bardzo dużo. Do moich ulubionych należy Stadnina Koni w Kolanie, która poza jazdą konną oraz spacerem na kucyku oferuje przyjemne spędzony czas. Wśród małych kózek, króliczków, kurczaczków, kaczuszek, a nawet i prawdziwych danieli i to wszystko na terenie przepięknie położonej Szwajcarii Kaszubskiej. Zimą zaś możemy się tu wybrać na prawdziwy kulig z ogniskiem.

Kolejnym miejscem, które bardzo lubię, jest Strusia Farma w Kniewie. Tutaj możesz poobserwować kilka odmian strusi i nawet je nakarmić. Poza tym spotkamy się z milusińską alpaką, plującą lamą i zadziornym koziołkiem, a na małe rączki czekają króliczki. Poza obcowaniem ze zwierzętami znajdziemy tu dużą przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Możesz też skosztować dań oraz wyrobów pochodzących od strusia, a jajecznica z jednego strusiego jaja nakarmi nie jedną wygłodniałą rodzinę. 

Odwiedź >>> Kaszuby szlakiem czterech krain.

Najmłodsze maluchy ucieszą się z odwiedzin u puszystych alpak. Te hodowlane przyjazne zwierzątka pochodzą, co prawda z Peru, ale ostatnio zawładnęły nie jednym kaszubskim gospodarstwem. Polecam w szczególności Wesołą Zagrodę w Goręczynie, gdyż poza alpakami znajdziesz tutaj, także nie jedno domowe zwierzątko. Poza tym czeka plac zabaw dla milusińskich, a właścicielka tego miejsca wręcz zaraża miłością do zwierzaków.

Z przyrodą za pan brat

Kaszuby słyną z zróżnicowanego ukształtowania ternu i wielu dobrodziejstw krajobrazu. Mamy tu morze, jeziora, rzeki, łąki, lasy, a nawet góry. Te walory czynią ten teren niezmiernie ciekawym, dlatego spacery to prawdziwa uczta dla oczu, ale jak zachęcić do nich dzieci? W rozwiązaniu tego problemu pomoże Leśny Ogród Botaniczny Marszewo, który do zaoferowania ma przepięknie zainscenizowane ścieżki dydaktyczne. Marszewo oferuje nam 3 ścieżki dydaktyczne. Największe wrażenie robi ścieżka Alicji w Zaczarowanym Lesie, na którą trzeba się wdrapać stromymi schodami. Przechodzisz przez dziurkę od klucza, widzisz leśne stwory i rośliny w makroskali. Na końcu schodzisz wijącą się serpentyną w dół, podziwiając piękne górskie widoki. 

Kolejną propozycją szczególnie wiosną i jesienią jest Gołubieński Ogród Botaniczny, miejsce, magiczne… pełne kolorów, zapachów i wszechobecnego piękna. Ogród zajmuje 3 ha i mieści ponad 6 000 gatunków i odmian roślin pochodzących z różnych obszarów świata. Powstał w 1971 roku, a w  swoich zbiorach ma już ponad 200 gatunków chronionych. Niedawno udostępniono, także arboretum. Wiosną możesz podziwiać kilkanaście odmian pięknych magnolii i różanecznika.

Poznaj >>> 5 mitów na temat Kaszub.

Na dłuższy spacer, pełen niespodzianek. W formie: ogromnych kamieni, tajemniczych grot, dziwnej barwy jezior oraz pozostałości bunkrów, warto wybrać się w Mirachowskie Lasy. Trud długiej trasy wynagrodzi wspaniały punkt widokowy Szczelina Lechicka, chyba nie ma piękniejszego widoku na Kaszubach. Ze starszymi dziećmi możesz się tutaj wybrać na rowery, a jesienią na grzyby.


Aktywnie i Edukacyjnie

Dzieci, jak to dzieci najbardziej lubią zabawę i w tym wypadku Kaszuby nie zawodzą. Ciekawą formą rodzinnego spędzenia czasu jest Mini Golf Kaszuby w Zorzałem. Poza wspólną zabawą dla osób w każdym wieku edukuje graczy i przybliża im tradycje oraz zwyczaje regionu. Wszystkie stacje golfa są zachowane w estetyce kaszubskiej, ukazując różne jej strony. Od nut kaszubskich przez haft po walory przyrodnicze regionu.

Słyszałeś o >>> Kaszubach nieoczywistych

Małych odkrywców ucieszy Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszy skancesn w Polsce, który powstał na początku XX wieku. Tutaj możesz namacalnie doświadczyć z kultury i obyczajów Kaszub. Poprzez zwiedzanie kaszubskiej wsi z końca XIX wieku, która zajmuje, aż 22 hektary powierzchni. Z myślą o najmłodszych stworzono chatę pokazową, gdzie wręcz wskazane jest, aby wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa, powąchać, przytulić. Organizowane są też liczne pokazy i warsztaty dla dzieci, przybliżające im dawne życie na Kaszubach.


Kim był Stolem i jak wyglądał? To pytanie może nurtować nie jedno dziecko znające kaszubskie legendy i baśnie. Kaszubskich olbrzymów w oryginalnych kształtach możesz spotkać w kompleksie rekreacyjnym Kaszubskie Oko, zlokalizowanym w miejscowości Gniewino. Znajdziemy tam 44 m wieżę widokową kształtem przypominającą klepsydrę z windą w środku. Mamy tu dwa place zabaw, makiety dinozaurów oraz Stolemów w oryginalnych kształtach. Także mini golf i park linowy, naziemne szachy, jak i restauracje. Czeka też przepiękny widok na jezioro Żarnowieckie, który zapiera dech w piersiach.

Od jakiegoś czasu bardzo modne na Kaszubach stały się kukurydziane labirynty. Jeden z największych tego typu znajduje się w BlizinachŚwiat Labiryntów Bliziny. Poza odnajdywaniem odpowiedniej drogi w ogromnym polu kukurydzy, mamy tutaj też inne formy labiryntów. Znajdziemy tutaj też mini park linowy oraz sporo terenowych gier logicznych. Zagadek do rozwikłania starczy całej rodzinie na calutki dzień. Wystarczy zabrać ze sobą dobry humor.


Wodne przygody

Kaszuby to też morze, jeziora i rzeki, dlatego amatorzy rekreacji wodnych znajdą tu swoje miejsce. Poza sezonem lub w momencie mało sprzyjającej pogody można skorzystać z  licznych parków wodnych, które oferuje nie jedno kaszubskie miasteczko. 

Dzieciaki żądne przygód zainteresuje basen pełen rekinów, który oferuje AquaPark Reda. Poza tym do dyspozycji są: liczne baseny, zjeżdżalnie oraz dodatkowe wodne atrakcje od tych relaksujących po dodających adrenalinę. Możesz nawet zostać na noc w jednym z namiotów w wiosce tubylców oraz obejrzeć wystawę gadów. Dla wygłodniałych uczestników wodnych wojaży czeka rozbudowana strefa gastronomiczna. To wszystko w jednym miejscu.

Poznaj >>> Kaszuby dla niezmotoryzowanych

W sezonie można wybrać się na rodzinny spływ kajakowy. Kaszuby obfitują w malowniczo wijące się rzeki. Od tych rwących niczym potoki górskie, po spokojniejsze z uregulowanym nurtem. Możesz spłynąć kajakiem prosto do morza Piaśnicą lub Słupią. Spłynąć górskim potokiem Raduni, Bry lub Wdy, lub spokojnie kołysać się malowniczą Zbrzycą przepływająca przez Zabory i Bory Tucholskie. 

Miłośnicy żagli pokochają Kaszuby, gdyż do wyboru oferują żeglarstwo morskie, albo śródlądowe. Żaglówki możesz wyczarterować w niejednej trójmiejskiej przystani. Natomiast zaprawionych wilków morskich zadowoli pełne morze, wypływając np. z Helu. Spokojniej pożeglujesz na jeziorze: Wdzydzkim, Ostrzyckim, Raduńskim Górnym i Dolnym, Charzykowskim, Somińskim, Jasieńskim i wiele, wiele innych mniejszych i większych. 


Jedziemy do miasta

Z pomocą na niepogodę przychodzi gdańska Góra Gradowa. Na jej wzniesieniach w dawnym XIX wiecznych fortach militarnych znajduje się Hevelianum. Interaktywne centrum, gdzie historia łączy się z nauką i zabawą. Tutaj poznasz historię Gdańska oraz tajniki fizyki i matematyki, a wszystko pod patronem gdańskiego astronoma i browarnika Jana Heweliusza. 

O Solidarności słyszał cały świat, ale jak opowiedzieć o niej najmłodszym? Europejskie Centrum Solidarności (ECS) znalazło na to sposób. Gdy rodzice zwiedzają wystawę, dzieci mogą się bawić w Wydziale Zabaw. Tam w stoczniowej scenerii poznają tarniki budownictwa okrętowego i dowiedzą się, jak funkcjonuje stocznia. 

A może nad morze do historycznego budynku Dworca Morskiego w Gdyni, gdzie powstało nowoczesne Muzeum Emigracji? Stąd swój rejs rozpoczął ogromny polski statek pasażerski Batory, którego wierną replikę można dokładnie obejrzeć w muzeum. Miejsce to opowiada nam 200 lat polskiej migracji w przystępny nowoczesny sposób. Nikt tak jak my Kaszubi nie zna tego tematu tak dobrze. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kaszub? Zapraszam na bloga i moje media społecznościowe. Obserwuj mnie. A może masz ochotę wesprzeć moją działalność? To postaw mi wirtualną kawę.