Kaszuby to najpiękniejszy region Polski, który oferuje swoim gościom wspaniałe widoki i przyjemne doznania. Ukształtowanie terenu regionu przyciąga turystów z całego świata. Można tu podziwiać ponad 500 malowniczo położonych jezior, górskie szczyty, lasy i szerokie plaże z białym, jak mąka piaskiem. Region ten od tysięcy lat zamieszkuje ludność Kaszubska, która zaprasza wszystkich do odkrycia swojej pięknej kultury i tradycji. Opowiem Wam więc o Kaszubach i Kaszebach słów kilka.
Trochę historii
Wzmianki na temat Kaszub po raz pierwszy pojawiły się w średniowieczu, jako osiadłe nad Bałtykiem plemiona słowiańskie. Przez kolejne stulecia kaszubskie ziemie były podbijane przez Polaków, Niemców i Szwedów. W XVIII wieku, w wyniku rozbiorów Polski, Prusy wcieliły Kaszuby do swojego Królestwa. W celu ich germanizacji Prusacy wywierali presję na ludność kaszubską, a tych bardziej niepokornych przenosili na gorsze wschodnie ziemie.
Po I Wojnie Światowej, dzięki determinacji Kaszubów, część Pomorza powróciła do Polski. Owiana legendą jest podróż Antoniego Abrahama do samego Wersalu, gdzie wymusił na władcach zwycięskich krajów włączenie części kaszubskich ziem w granice Polski. Czy powrót do polskich granic był dla Kaszubów korzystny? Niekoniecznie. Polskie władze niejednokrotnie traktowały ich gorzej niż niemieckie i na każdym kroku musieli udowadniać swoją polską przynależność. Niemcy traktowali ich jak Polaków, a Polacy jak Niemców.
Na początku II Wojny Światowej naziści w pierwszej kolejności najechali na Pomorze, dokonując masowych egzekucji Kaszubów. Ziemie kaszubskie zostały przyłączone do III Rzeszy, a młodzi mężczyźni zostali przymusowo wcielani do niemieckiego Wehrmachtu. Bogatych chłopów i ziemian pozbawiono majątków i wysiedlono na zachód w głąb Rzeszy.
Armia Czerwona, która w 1945 roku zajęła Pomorze, nie potrafiła odróżnić rdzennych Kaszubów od Niemców, co doprowadziło do masowych zsyłek do rosyjskich łagrów. W czasach PRL-u Kaszubi byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii i dopiero po wprowadzeniu demokracji w Polsce w latach 90-tych XX wieku odzyskali swoje prawa.
Poznaj 5 mitów na temat Kaszub
Granice i terytorium Kaszub
Kaszuby nigdy nie skupiał się na jednym zwartym obszarze. Na przestrzeni wieków teren zamieszkiwany przez nich ulegał znacznym przesunięciom. Współczesne granice regionu ustalili językoznawcy, którzy na przełomie XIX i XX wieku badali lokalną kaszubską mowę. Obecne granice ukształtowały się po 1945 roku, wówczas Kaszubi masowo osiedlali się na ziemi słupskiej, przywracając jej pierwotny charakter, który został utracony w XIX wieku. Obecnie region Kaszub możemy podzielić na cztery krainy: Północną Nordę, Środkową Szwajcarię Kaszubską, Zachodnie Gochy, Południowo-Wschodnie Zabory.
Kaszubi zamieszkujący te tereny to: Belocy (Bëlôcë), Rebocy (Rëbôcë), Gochy (Gôchë), Zaboracy (Zabòrôcë) i Borowiacy Tucholscy (Borowiany). Obecnie potocznie mówi się o Kaszubach: morskich, jeziornych i leśnych w zależności od obszaru, który zamieszkują.
Kaszuby szlakiem czterech krain.
Tajemniczy naród Północy
Kaszubi przez wiele lat byli dyskryminowani i poddawani wpływom najeźdźców, którzy starały się pozbawić ich przynależności do korzeni. Mimo wielu przeciwności losu Kaszubi byli w stanie zachować swój język, tradycje, kulturę i obyczaje. Ich twardość i miłość do własnej ziemi pozwoliły im przetrwać nawet najgorsze momenty w historii. Najważniejszą wartością dla nich zawsze była, jest i będzie rodzina.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kaszub? Zapraszam na bloga i moje media społecznościowe.
Obserwuj mnie. Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę.